Calendar

    Check out our list of upcoming events! We update this calendar throughout the year, so please check back for more updates.

    Upcoming Classes & Events:

    NOVEMBER

    REGIONAL PRODUCTION: Incendiary by Dave Harris
    October 23rd – November 9th
    The Goodman Theatre, Chicago IL

    REGIONAL PRODUCTION: Salt Pepper Ketchup by Josh Wilder
    November 8 – December 1
    Fonseca Theatre Company, Indianapolis IN

    EVENT: Play With Your Food featuring a play by Quinn D. Eli
    November 11
    Pietro’s Pizzeria

    READING: The Foundry @ Plays & Players
    November 12 at 7:30pm
    Skinner Studio at Plays and Players (1714 Delancey Place)

    DECEMBER

    READING: The Foundry @ Plays & Players
    December 10 at 7:30pm
    Skinner Studio at Plays and Players (1714 Delancey Place)

    JANUARY

    REGIONAL PRODUCTION: Thirst by C.A. Johnson
    January 9th – February 15th
    Strawdog Theatre, Chicago IL

    REGIONAL PRODUCTION: How a Boy Falls by Steven Dietz
    January 23rd – March 1st
    Northlight Theatre, Chicago IL

    REGIONAL PRODUCTION: Oslo by J.T. Rogers
    January 23rd – February 9th
    Los Altos Stage Company, Los Altos CA

    FEBRUARY

    REGIONAL PRODUCTION: Thirst by C.A. Johnson
    January 9th – February 15th
    Strawdog Theatre, Chicago IL

    REGIONAL PRODUCTION: How a Boy Falls by Steven Dietz
    January 23rd – March 1st
    Northlight Theatre, Chicago IL

    REGIONAL PRODUCTION: Oslo by J.T. Rogers
    January 23rd – February 9th
    Los Altos Stage Company, Los Altos CA

    REGIONAL PRODUCTION: TJ LOVES SALLY 4 EVER by James Ijames
    February 13th – February 29th
    JACK, New York NY

    REGIONAL PRODUCTION: Found Dog Ribbon Dance by Dominic Finocchiaro
    February 14th – March 7th
    CoHo Productions, Portland OR

    MARCH

    REGIONAL PRODUCTION: How a Boy Falls by Steven Dietz
    January 23rd – March 1st
    Northlight Theatre, Chicago IL

    REGIONAL PRODUCTION: Found Dog Ribbon Dance by Dominic Finocchiaro
    February 14th – March 7th
    CoHo Productions, Portland OR

    REGIONAL PRODUCTION: Wayfinding by Whitney Rowland
    March 6th – March 29th
    Synchronicity Theatre, Atlanta GA

    REGIONAL PRODUCTION: Sensitive Guys by MJ Kaufman
    March 20th – April 5th
    Stages Theatre, Houston TX

    REGIONAL PRODUCTION: Esther Choi & The Fish That Drowned by Stephanie Kyung-Sun Walters
    March 25th – April 12th
    Simpatico Theatre, Philadelphia PA

    APRIL

    REGIONAL PRODUCTION: Sensitive Guys by MJ Kaufman
    March 20th – April 5th
    Stages Theatre, Houston TX

    REGIONAL PRODUCTION: Esther Choi & The Fish That Drowned by Stephanie Kyung-Sun Walters
    March 25th – April 12th
    Simpatico Theatre, Philadelphia PA

    REGIONAL PRODUCTION: The Most Spectacularly Lamentable Trial of Miz Martha Washington by James Ijames
    April 2nd – May 17th
    Steppenwolf Theatre Company, Chicago IL

    REGIONAL READING: Galilee by Christine Evans
    April 17th – April 19th
    Theatre Horizon, Norristown PA

    MAY

    Past Classes & Events

    2019-20

    OCTOBER

    CLASS: Honing Your Creative Voice, with Amy E. Witting
    October 5, October 6: 1-5pm
    Center City, Philadelphia

    CLASS: Playwriting II, with John Yearley
    Thursdays, October 10 – November 21: 6-9pm
    Center City, Philadelphia

    CLASS: The Art of Musical Collaboration, with Michael Hollinger
    October 14, 18: 6-9pm; October 19, 20: 2-5pm
    Center City , Philadelphia

    CLASS: Jump-Starting Your Playwriting Process, with Stephanie Kyung Sun Walters
    Tuesdays, October 15 – November 5: 7-9pm
    Center City, Philadelphia

    REGIONAL PRODUCTION: Imagining Madoff by Deb Margolin
    October 17 – November 9
    Theatre Row, New York, NY

    READING: I LIVE YOU [AUTOCORRECT] by Douglas Williams
    October 21st, 7:00pm
    The Bluver Theatre, 302 South Hicks Street, Philadelphia

    READING: I LIVE YOU [AUTOCORRECT] by Douglas Williams
    October 23rd, 7:00pm
    Theatre Horizon, 401 DeKalb Street, Norristown

    REGIONAL PRODUCTION: Incendiary by Dave Harris
    October 23rd – November 9th
    The Goodman Theatre, Chicago IL

    CLASS: Writing From The Deep: Harnessing Personal Experience In Your Dramatic Writing, with Lisa Kenner Grissom
    Tuesdays, October 29 – November 19: 7-9pm E.S.T., 5-7pm P.S.T.
    Online

    CLASS: Doin’ it for the Culture: The Playwright as Cultural Worker and (Post-) Apocalyptic Anthropologist, with Erika Dickerson-Despenza
    October 30, November 7, November 14, November 21: 7-9pm E.S.T., 5-7pm P.S.T.
    Online

    SEPTEMBER

    REGIONAL PRODUCTION: Oslo by J.T. Rogers
    September 10 – October 20
    TimeLine Theatre Company, Chicago IL

    REGIONAL PRODUCTION: The Electric Baby by Stephanie Zadravec
    September 12 – 22
    Heartland Theatre Company, Bloomington IL

    REGIONAL PRODUCTION: The Outgoing Tide by Bruce Graham
    September 12 – October 6
    Montgomery Theatre, Souderton PA

    AUGUST

    CLASS: Creating Character with Sheri Wilner
    August 10 & 11, 2019 from 1pm-5pm
    Young Playwrights Learning Lab (1219 Vine Street, 2nd Floor)

    2018-19

    JULY

    READING: The Foundry @ Plays and Players
    July 9, 2019 from 7pm-9pm
    Skinner Studio at Plays and Players (1714 Delancey Place)

    CLASS: Playwriting for Playgoers
    July 10th & 16th from 6:30pm-9:30pm
    The Bluver Theater at The Drake  (302 S. Hicks St) 

    CLASS: Diving into the PlayPenn Conference with Michele Volansky
    Various dates from July 16-July 29
    The Drake Theater  (302 S. Hicks St) and online

    CONFERENCE READING: Strange Men by Will Snider
    July 17, 2019 from 7:00pm-9:00pm
    The Drake Theatre (302 South Hicks Street)

    CONFERENCE READING: The Piper by Kate Hamill
    July 18, 2019 from 7:00pm-9:00pm
    The Drake Theatre (302 South Hicks Street)

    CONFERENCE READING: Archipelago by Amy E. Witting
    July 19, 2019 from 5:00pm-7:00pm
    The Drake Theatre (302 South Hicks Street)

    CONFERENCE READING: Incendiary by Dave Harris
    July 19, 2019 from 8:00pm-10:00pm
    The Drake Theatre (302 South Hicks Street)

    CONFERENCE READING: Wayfinding by Whitney Rowland
    July 20, 2019 from 2:00pm-4:00pm
    The Drake Theatre (302 South Hicks Street)

    CONFERENCE READING: Cave Canem by A. Emmanuel Leadon
    July 20, 2019 from 5:00pm-7:00pm
    The Drake Theatre (302 South Hicks Street)

    CONFERENCE READING: Esther Choi & The Fish That Drowned by Stephanie Kyung Sun Walters
    July 22, 2019 from 7:00pm-9:00pm
    The Drake Theatre (302 South Hicks Street)

    CONFERENCE READING: Buffalo Bill or How To Be A Good Man by Meghan Kennedy
    July 23, 2019 from 7:00pm-9:00pm
    The Drake Theatre

    READING: The Foundry @ Plays and Players
    July 23, 2019 from 7pm-9pm
    Skinner Studio at Plays and Players (1714 Delancey Place)

    CONFERENCE READING: Strange Men by Will Snider
    July 25, 2019 from 7:00pm-9:00pm
    The Drake Theatre (302 South Hicks Street)

    CONFERENCE READING: The Piper by Kate Hamill
    July 26, 2019 from 8:00pm-10:00pm
    The Drake Theatre (302 South Hicks Street)

    CONFERENCE READING: Intern Ten-Minute Plays by the 2019 Conference Interns
    July 27, 2019 from 2:00pm-3:00pm
    The Drake Theatre (302 South Hicks Street)

    CONFERENCE READING: Incendiary by Dave Harris
    July 27, 2019 from 4:00pm-6:00pm
    The Drake Theatre (302 South Hicks Street)

    CONFERENCE READING: Archipelago by Amy E. Witting
    July 27, 2019 from 8:00pm-10:00pm
    The Drake Theatre (302 South Hicks Street)

    CONFERENCE READING: Cave Canem by A. Emmanuel Leadon
    July 28, 2019 from 2:00pm-4:00pm
    The Drake Theatre (302 South Hicks Street)

    CONFERENCE READING: Wayfinding by Whitney Rowland
    July 28, 2019 from 5:00pm-7:00pm
    The Drake Theatre (302 South Hicks Street)

    CLASS: 21-Hour Summer Playtime Intensive with L M Feldman
    M, W, F from July 29-August 12
    Rehearsal Room at The Drake Theater 

    READING: The Foundry @ Plays and Players
    July 30, 2019 from 7pm-9pm
    Skinner Studio at Plays and Players (1714 Delancey Place)

    JUNE

    READING: How a Boy Falls by Steven Dietz
    June 3, 2019 at 7pm
    The Horan Studio Theatre at the Arden’s Hamilton Family Arts Center (62 N. 2nd St., Philadelphia, PA 19106)

    REGIONAL PRODUCTION: penny candy, by Jonathan Norton
    June 5th – July 14th
    at Dallas Theatre Center, Dallas TX

    The Foundry Graduation Showcase
    June 10, 2019 at 7pm
    The Proscenium Theater at The Drake (302 S. Hicks St)

    CLASS: An Evening with Ayad Akhtar and J.T. Rogers
    June 24, 2019 from 7pm-10pm
    The Bluver Theater at The Drake (302 S. Hicks St)

    READING: The Foundry @ Plays and Players
    June 25, 2019 from 7pm-9pm
    Plays and Players (1714 Delancey Place)

    MAY

    CLASS: Making Your Own Opportunities: Self-Producing for Playwrights with Maura Krause & Emily Acker
    May 7, 9, 14, 16 at 6-8 pm; May 11 and May 18 at 10 am – 1 pm
    Young Playwrights Independence Foundation Learning Lab (1219 Vine Street, 2nd Floor)

    EDUCATION READING: Homeridae by Alexandra Espinoza
    May 13, 2019 at 7pm
    The Proscenium Theatre at the Drake (302 S. Hicks Street)

    REGIONAL PRODUCTION: Oslo, by J.T. Rogers
    May 21st – June 1st
    at Three Bone Stage, Charlotte NC

    APRIL

    REGIONAL PRODUCTION: Heartland, by Gabriel Jason Dean
    April 6th – 28th
    (Previews April 4th, 5th)
    at Luna Stage, West Orange NJ

    REGIONAL PRODUCTION: Oslo, by J.T. Rogers
    April 12th – 14th
    at LA Theatre Works

    REGIONAL PRODUCTION: My Name is Asher Lev, by Aaron Posner
    April 24th – May 12th
    at Playhouse on the Park, West Hartford CT

    REGIONAL PRODUCTION: Oslo, by J.T. Rogers
    April 24th – May 19th
    at Round House Theatre, Bethesda MD

    MARCH

    CLASS: Dramaturgy 101 with Julia Bumke
    6-8pm E.S.T.: March 5, 8, 12, and 15
    Online

    CLASS: How to Write Like Yourself—And Have Fun While Doing It  with Kate Tarker
    Mondays, 5:30pm-8:30pm: March 25, April 1, April 8, April 15
    Young Playwrights Independence Foundation Learning Lab (1219 Vine Street, 2nd Floor)

    REGIONAL PRODUCTION: Heartland, by Gabriel Jason Dean
    March 29th – April 21st
    at Interact Theatre Company, Philadelphia PA

    FEBRUARY

    REGIONAL PRODUCTION: Oslo, by J.T. Rogers
    February 8th – March 3rd
    (Previews February 6th and 7th)
    at The Repertory Theatre of St. Louis 

    EDUCATION: Theatre Week Bake-Off
    February 9th from 10:00am – 4:00pm
    480 South Broad Street
    The Lobby of the Suzanne Roberts Theatre

    EDUCATION READING: Botanicals, or Giving it to God, by Keenya Jackson
    February 11th at 7:00pm
    at the Proscenium Theatre at the Drake, 302 S. Hicks Street, Philadelphia

    REGIONAL PRODUCTION: Oslo, by J.T. Rogers
    February 14th – March 13th
    (Previews February 9th – February 13th)
    at Studio 180, Toronto, Canada

    CLASS: Creating an Electrifying 10-Minute Play with Deborah Zoe Laufer
    February 23 and 24: 1 – 5pm
    Center City Philadelphia, location TBD

    CLASS: Seven-Week Intensive with L Feldman (Full Draft Workshop)
    Tuesdays, 5:30-8:30pm: Feb 26 – April 9
    Center City Philadelphia, location TBD

    JANUARY

    REGIONAL PRODUCTION: Hard Cell, by Brent Askari
    Runs from January 8th to February 3rd
    at Geva Theatre, Rochester NY

    REGIONAL PRODUCTION: Heartland, by Gabriel Jason Dean
    Runs from January 12th to February 9th
    at New Repertory Theatre, Watertown MA

    Final day for Education Play Submission Sign Up
    January 15th

    REGIONAL PRODUCTION: Heartland, by Gabriel Jason Dean
    Runs from January 17th to February 9th
    at The Vortex, Austin TX

    REGIONAL PRODUCTION: Joan, by Stephen Belber
    Runs from January 19th to February 16th
    at Colt Couer, New York NY

    REGIONAL PRODUCTION: White, by James Ijames
    Runs from January 23rd to February 17th
    at Coachella Valley Repertory, Rancho Mirage CA

    REGIONAL PRODUCTION: Human Error, by Eric Pfeffinger
    Runs from January 25th to February 3rd
    at The Public Theatre (Maine), Lewiston ME

    DECEMBER

    READING: The Haunted Life
    December 17th at 7:30pm
    The Drake Theatre, 302 S Hicks Street, Philadelphia, PA

    NOVEMBER

    CLASS: The Making of a Musical with Daniel and Patrick Lazour
    November 5, 8, 12, and 15, 6PM-8PM EST
    Online

    CLASS: Unleash the Writer Within with Amy Witting
    November 10-11, 1-5PM
    Young Playwrights Foundation Learning Lab, 1219 Vine Street, 3rd Floor, Philadelphia, PA

    OCTOBER

    CLASS: Pitches, Bitches! with Chisa Hutchinson
    October 8 and 15, 6:30PM-8:30pm EST
    online

    CLASS: Cocktails and Real Talk with Literary Manager Anne Morgan
    October 11, 5:30-7:30PM 
    Fergie’s Pub, 1214 Sansom Street, Philadelphia, PA

    CLASS: Seven-Week Intensive with John Yearley
    October 16, 23, 30, November 6, 13, 27, and December 4, 5:30-8:30PM
    Center City Philadelphia Location TBA

    CLASS: The Art of Rewriting with Michele Lowe
    October 27 from 12-4PM, October 28 from 10AM-2PM
    Center City Philadelphia Location TBA

    SEPTEMBER

    AUGUST

    2017-18

    JULY

    CLASS: Writing from the Inside and Outside of Your Play with Winter Miller
    Saturday, July 7, 9:30am – 12:00pm EST; Sunday, July 8, 3:00 – 6:00pm EST; Monday, July 9, and Tuesday, July 10 6:00 – 9:00pm EST
    Online

    CLASS: Agents, Agency, and Ack! How Do I Get My Play Produced? with Beth Blickers
    Wednesday, July 11, 6:00pm – 8:00pm
    Philadelphia, Location TBA

    CLASS: Writing Lyrics for Musical Theatre with Michael Hollinger
    Wednesday, July 11, and Tuesday, July 17 and July 24, 6:00 – 9:00pm
    Philadelphia, Location TBA

    CLASS: One-Person Show Intensive with Nilaja Sun 
    Saturday, July 14, and Sunday, July 15, 1:00pm – 5:00pm
    Philadelphia, Location TBA

    CLASS: Playwriting for Theatregoers with John Yearley
    Monday, July 16, and Wednesday, July 25, 6:30 – 9:30pm
    Philadelphia, Location TBA

    READING: The Garbologists by Lindsay Joelle – First Reading
    Tuesday, July 17, 5:00 – 7:00pm
    The Drake, 302 South Hicks Street, Philadelphia, PA

    READING: Tha Chink-Mart by Ray Yamanouchi – First Reading
    Tuesday, July 17, 8:00 – 10:00pm
    The Drake, 302 South Hicks Street, Philadelphia, PA

    READING: Bruise & Thorn by J. Julian Christopher – First Reading 
    Wednesday, July 18, 5:00 – 7:00pm
    The Drake, 302 South Hicks Street, Philadelphia, PA

    READING: You, the Fire, and Me by Sevan K. Greene – First Reading
    Wednesday, July 18, 8:00 – 10:00pm
    The Drake, 302 South Hicks Street, Philadelphia, PA

    READING: Kids Drop (Off) by Dominic Anthony Taylor – First Reading
    Thursday, July 19, 5:00 – 7:00pm
    The Drake, 302 South Hicks Street, Philadelphia, PA

    READING: Dimenticar by Mattie J. Hawkinson – First Reading
    Thursday, July 19, 8:00 – 10:00pm
    The Drake, 302 South Hicks Street, Philadelphia, PA

    READING: Down in the Holler by Val Dunn – Foundry Reading
    Monday, July 23, 7:30 – 9:30pm
    The Drake, 302 South Hicks Street, Philadelphia, PA

    READING: Joan by Stephen Belber – Additional Reading
    Tuesday, July 24, 7:30 – 9:30pm
    The Drake, 302 South Hicks Street, Philadelphia, PA

    READING: The Garbologists by Lindsay Joelle – Second Reading
    Thursday, July 26, 8:00 – 10:00pm
    The Drake, 302 South Hicks Street, Philadelphia, PA

    READING: Tha Chink-Mart by Ray Yamanouchi – Second Reading
    Friday, July 27, 8:00pm – 10:00pm
    The Drake, 302 South Hicks Street, Philadelphia, PA

    READING: Intern Playwright Ten-Minute Plays
    Saturday, July 28, 2:00 – 4:00pm
    The Drake, 302 South Hicks Street, Philadelphia, PA

    READING: You, the Fire, and Me by Sevan K. Greene – Second Reading
    Saturday, July 28, 4:00 – 6:00pm
    The Drake, 302 South Hicks Street, Philadelphia, PA

    READING: Bruise & Thorn by J. Julian Christopher – Second Reading
    Saturday, July 28, 8:00 – 10:00pm
    The Drake, 302 South Hicks Street, Philadelphia, PA

    READING: Dimenticar by Mattie J. Hawkinson – Second Reading
    Sunday, July 29, 2:00 – 4:00pm
    The Drake, 302 South Hicks Street, Philadelphia, PA

    READING: Kids Drop (Off) by Dominic Anthony Taylor – Second Reading
    Sunday, July 29, 5:00 – 7:00pm
    The Drake, 302 South Hicks Street, Philadelphia, PA

    JUNE

    CLASS: New Play Dramaturgy with Michele Volansky
    June 3, 2-6pm EST and June 4, 6-10pm EST
    Online

    READING: Salt Pepper Ketchup by Josh Wilder
    Monday, June 4 at 7pm
    The Proscenium Theatre at the Drake, 302 S. Hicks St, Philadelphia, PA 19102

    CLASS: Text & Subtext: Building Layers of Conflict and Meaning Within Your Scenes with Bruce Walsh
    Saturday, June 9, 12:00pm – 4:00pm
    PYP Learning Lab, 1219 Vine Street, Floor 2, Philadelphia, PA 19107

    READING: The Foundry Graduation Showcase
    Monday, June 11, 7:00pm – 9:00pm
    The Drake, 302 South Hicks Street, Philadelphia, PA 19102

    MAY

    CLASS: Turn Your Play Into a Screenplay with Chris Canaan
    May 5 and 6, 10:00am – 3:00pm
    PYP Learning Lab, 1219 Vine Street, Floor 2, Philadelphia, PA 19107

    READING: Are You My Father or the dream ballet of north korea
    May 14, 7:00pm
    The Bluver Theatre at The Drake, 302 South Hicks Street, Philadelphia, PA 19102

    APRIL

    CLASS: Playwriting Try-It Workshop, Session #2 with John Yearly
    April 8, 5:00pm – 8:00pm EST
    Online

    CLASS: Writing and Revising 10-minute Plays with Tammy Ryan
    April 21, 10:00am – 6:00pm
    PYP Learning Lab, 1219 Vine Street, Floor 2, Philadelphia, PA 19107

    MARCH

    CLASS: Seven Week Workshop with L Feldman
    Thursdays, March 1 – 29, and April 5, 5:30pm – 8:30pm, Reading on Friday, April 13 from 5:30pm – 8:30pm
    Center City, Philadelphia

    READING: The Pear-Shaped Man Fights Crime by Alex Dremann
    March 5th, Time: 7pm
    Center City, Philadelphia

    CLASS: Creating Compelling Characters with Lori Fischer
    Wednesdays, March 7 – April 11, 7-9 EST
    Online

    FEBRUARY

    CLASS: Playwriting Try-It Workshop Session #1 with John Yearley
    February 4, 1:00pm – 4:00 pm EST
    Online

    Reading of TJ LOVES SALLY 4 EVER by James Ijames

    February 6th at 7:30pm

    Painted Bride Art Center, 230 Vine Street, Philadelphia, PA 19106

     

    CLASS: One-Person Show Intensive with Nilaja Sun
    February 17 and 18, 1:00 pm – 5:00 pm
    Wilma Rehearsal Space in South Philadelphia, Gerritt Street Studio, 1213 Gerritt Street, Philadelphia, PA

    CLASS: Art for All: A Practical Guide to Leading a Creative Life with Jacqueline Goldfinger and R. Eric Thomas

    February 18, 4pm-5:30pm

    Philadelphia Young Playwrights Learning Lab, 1219 Vine Street, Floor 2, Philadelphia, PA 19107

    JANUARY

    CLASS: Playwriting Technique with Robert Smythe
    Tuesdays, January 16 – March 6, 6:00pm – 9:00 pm
    Independence Foundation Studio at Arden Theatre Company, 40 North Second Street, Philadelphia, PA

    CLASS: Writing Great Dialogue with James Ijames
    January 27th 1:00pm – 6:00 pm
    PYP Learning Lab, 1219 Vine Street, Floor 2, Philadelphia, PA 19107

    DECEMBER

    CLASS: Playwriting 101 – Session 4 with John Yearly
    Thursdays, December 7 & 14, 7:00pm – 9:30pm ET
    The Drake, Philadelphia

    CLASS: Breaking Taboos with Winter Miller
    December 17, 1:00pm – 5:00pm
    Online

    NOVEMBER

    CLASS: Seven Week Workshop with Lauren Feldman (Sold Out)
    November 2- December 21, 5:30pm -8:30pm ET
    Online

    CLASS: Playwriting 101 – Session 3 with John Yearley 
    November 11-18, 10:00am – 12:30 pm ET
    Online

    CLASS: Playwriting 201 – Session2 with Jacqueline Goldfinger
    November 11, 10:00am – 130 pm ET
    Online

    OCTOBER

    SPECIAL READING: Honor Flight by Willy Holtzman
    October 9, 7:30pm ET
    The Proscenium Theatre at The Drake
    302 S. Hicks St, Philadelphia, PA

    CLASS: Playwriting 201 – Session 1 with Jacqueline Goldfinger
    October 20, 2017 – 7:00pm – 10:00pm ET
    Online

    SEPTEMBER

    AUGUST

    CLASS: Inspiration & Perspiration: A Writing Prompt Workshop
    with Lauren Feldman 

    Mondays, July 31 – August 21, 6:30p – 9:30pm
    Online

    CLASS: Playwriting 101
    with Jacqueline Goldfinger
    (Session 3, Lunch & Learn)

    Monday – Friday, August 7-11, 12:00pm – 1:00pm
    Online

    CLASS: Playwriting 101
    with Jacqueline Goldfinger
    (Session 4, Weekend Writers)

    August 20, 1:00pm – 6:00pm
    Online

    CLASS: Navigating the Industry
    with Jeremy Stoller
    (Session 2, Night Owls)

    August 31, 7:00pm – 1:00pm
    Online

    2016-17

    JULY

    2017 Conference Seating Registration Opens
    July 1

    CLASS: The Drawer Play – Rewriting and Reclamation
    with Liz Duffy Adams

    Saturdays, July 8 – 22, 1:00pm – 5:00pm
    Online

    CLASS: Navigating the Industry with
    Jeremy Stoller
    (Session 1, Weekend Writers) 
    July 9, 5:00pm – 8:00pm
    Online

    2017 Annual Conference
    July 11-30
    The Drake

    CLASS: Playwriting 101
    with Jacqueline Goldfinger
    (Session 2, Night Owls)

    July 11 – 13, 7:00pm – 9:30 pm
    Online

    CLASS: Writing For Performers: Plays & Screenplays
    with John Yearley 

    July 11, 21, and 23, 6:00pm – 9:00pm
    Philadelphia, The Drake

    SPECIAL READING: Bottle Fly
    by Jacqueline Goldfinger 

    July 16, 7:00pm
    The Drake, Proscenium

    CONFERENCE READING: Galilee
    by Christine Evans 

    July 18, 5:00pm
    The Drake, Proscenium

    CONFERENCE READING: Hard Cell
    by Brent Askari 

    July 18, 8:00pm
    The Drake, Proscenium

    CONFERENCE READING: Thirst
    by C.A. Johnson

    July 19, 5:00pm
    The Drake, Proscenium

    CONFERENCE READING: penny candy
    by Jonathan Norton

    July 19, 8:00pm
    The Drake, Proscenium

    CONFERENCE READING: With
    by Carter Lewis

    July 20, 5:00pm
    The Drake, Proscenium

    CONFERENCE READING: The House of the Negro Insane
    by Terence Anthony 

    July 20, 8:00pm
    The Drake, Proscenium

    CLASS: Writing In Community
    with Jack Tamburri and Jeremy Gable

    July 22-23, 9:00am – 12:00pm
    Philadelphia, The Drake

    CLASS: Working with Objects and Images
    with Christine Evans
    July 22-23, 6:00pm – 9:00pm
    Philadelphia, The Drake

    FOUNDRY READING: Pancake Queen
    by Brie Knight

    July 24, 7:30pm
    The Drake, Proscenium

    ADDITIONAL READING: Bobby James
    by Anne Marie Cammarato 

    July 25, 7:30pm
    The Drake, Proscenium

    ALUMNI MONOLOGUES: After the Election
    July 27, 6:00pm
    The Drake, Proscenium

    CONFERENCE READING: Galilee
    by Christine Evans

    July 27, 8:00pm
    The Drake, Proscenium

    CONFERENCE READING: Hard Cell
    by Brent Askari
    July 28, 8:00pm
    The Drake, Proscenium

    Intern Playwright Ten-Minute Plays
    July 29, 2:00pm
    The Drake, Proscenium 

    CONFERENCE READING: penny candy
    by Jonathan Norton

    July 29, 4:00pm
    The Drake, Proscenium

    CONFERENCE READING: Thirst
    by C.A. Johnson

    July 29, 8:00pm
    The Drake, Proscenium

    CONFERENCE READING: The House of the Negro Insane
    by Terence Anthony

    July 30, 2:00pm
    The Drake, Proscenium

    CONFERENCE READING: With
    by Carter Lewis

    July 30, 5:00pm
    The Drake, Proscenium

    JUNE

    Foundry Showcase
    June 12, 7:00pm
    The Drake, Bluver Stage

    EDUCATION READING: Communion. Alone.
    by Robin Rodriquez

    June 20, 7:00 pm
    The Drake, Bluver Stage

    "At PlayPenn, it's all about the work. Creating it, listening to it, making it better"

    -John O’Hara, PlayPenn Student